Blog kategorie
Uwaga ! Darmowa wiedza.
Sięgnij po darmową wiedzę i bądź na bieżąco w branży ratownictwa wodnego. Zostaw swój adres e-mail.
Twoje dane będą bezpieczne z zgodnie z naszą polityką prywatności
ratownikekspress.pl Zmiany w badaniach lekarskich oraz szkoleniach BHP 0
 
 
W wyniku ogłoszenia stanu epidemicznego w kraju wszytko się zmieniło. Praktycznie w ciągu jednego tygodnia prawie wszystkie gałęzie przemysłu zostały ograniczone, wstrzymane, zawieszone.

Jednak w niektórych przypadkach i dziedzinach naszego życia, przemysł wystartował ze wzmożoną siłą, czego naturalną konsekwencją jest zatrudnianie nowych pracowników. Procedura zatrudnienia pracownika wymaga aktualnych badań lekarskich, których nie można jednak wykonać w dotychczasowej formie.

W dniu 18.05.2020 resort pracy opublikował wyjaśnienie w sprawie zmian dotyczących zakresu wykonywania profilaktyki badań lekarskich pracowników oraz szkoleń BHP.

W wyjaśnieniu można przeczytać, że w przypadku braku dostępu do lekarza uprawnionego do dokonania badania wstępne lub kontrolne może przeprowadzić inny lekarz niż lekarz medycyny pracy, a obowiązek przeprowadzenia badań okresowych został zawieszony.

" - W sytuacji gdy badania lekarskie zostały wykonane przed datą 7 marca 2020 r. i kończą swoją ważność po tym dniu (np. 24 marca br.) ważność wszystkich badań profilaktycznych (tj. wstępnych, kontrolnych i okresowych) podlega przedłużeniu na okres nie dłuższy niż 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii " – tłumaczy Ministerstwo.

Jednak od badań lekarskich całkowicie nie uciekniemy, ponieważ badanie należy wykonać w ciągu 60 dni od dnia odwołania stanu epidemicznego.

Szkolenia BHP

Z komunikatu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dalej czytamy, że w okresie zagrożenia lub w stanie epidemii dopuszcza się przeprowadzanie szkoleń wstępnych w dziedzinie BHP w całości za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.

"Wyjątki stanowią instruktaże stanowiskowe: pracownika zatrudnianego na stanowisku robotniczym, pracownika zatrudnionego na stanowisku, na którym występuje narażenie na działanie czynników niebezpiecznych, pracownika przenoszonego na te stanowiska, a także ucznia odbywającego praktyczną naukę zawodu oraz studenta odbywającego praktykę studencką."

W przypadku szkoleń okresowych w dziedzinie BHP, po odwołaniu stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego, szkolenie okresowe w dziedzinie BHP należy przeprowadzić w terminie 30 dni.

Źródło: www.samorzad.pap.pl

Komentarze do wpisu (0)

ratownikekspress.pl do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl