MENU

3

2

-1

0

 

 

Zasady obserwacji pływalni i kąpieliska przez ratowników WOPR 0

 

🕵 Od dawna wiadomo, że zarówno nowe osoby w ratownictwie wodnym jak i doświadczeni ratownicy popełniają czasem błędy. ⛔

Jak ich uniknąć❓
Dziś przypomnimy o artykule 16.1 Ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych (Dz.U.2011 nr 208 poz 1240).

Artykuł 16.1 traktuje o obserwowaniu wyznaczonego obszaru wodnego, niezwłocznym reagowaniu na każdy sygnał wzywania pomocy oraz podejmowaniu akcji ratowniczej, zapobieganiu skutkom zagrożeń. 🧐🤓👀🧠

Zatem czym jest obserwacja❓

1. Obserwacja jest to proces, wykonywany stale i systematycznie w określonym czasie. Jednorazowe omiecenie wzrokiem obszaru wodnego lub kilkusekundowe spojrzenie na wybrany element to nie jest obserwacja.

2. Obserwacja powinna być prowadzona uważnie z należytym wysiłkiem, koncentracją, skupieniem. Korzystając z czegokolwiek, co rozprasza uwagę, np. telefonu komórkowego, nie jesteśmy w stanie wychwycić ewentualnych zagrożeń jakie znajdują się w otoczeniu kąpiącego i pływającego.

3. Obserwacja to zamierzony proces służący głównie prewencji, zapobieganiu, unikaniu sytuacji zagrażających utracie zdrowia a nawet życia poprzez niewiedzę, brak umiejętności i nikłe doświadczenie pływającego.

4. Obserwacja to również analiza sytuacji, rejestrowanie, dostrzeganie i przetwarzanie sygnałów jakie do nas docierają w celu maksymalnego wyeliminowania ryzyka wypadku.

Jeżeli coś przeoczyliśmy lub należałoby jakiś punkt dodać, czekamy na Twój komentarz. 📨👉👁

Źródło: Leksykon ratownictwa wodnego. Iwona Michniewicz Romuald Michniewicz Kalisz 2016

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl