Blog kategorie
Uwaga ! Darmowa wiedza.
Sięgnij po darmową wiedzę i bądź na bieżąco w branży ratownictwa wodnego. Zostaw swój adres e-mail.
Twoje dane będą bezpieczne z zgodnie z naszą polityką prywatności
ratownikekspress.pl Bojka ratownicza czy Bojka SP a może Pamelka ? 0

Bojka SP lub bojka SP II to nic innego jak element wyposażenia ratownika wodnego. Sprzęt ratowniczy posiadający wiele potocznych nazw, ale przeznaczony do spełniania jednej funkcji jaką jest ratowanie ludzkiego życia.

Sprzęt ratunkowy w postaci bojki został głównie zauważany dzięki emisji amerykańskiego serialu Słoneczny patrol. Akcja filmu rozgrywa na plażach Los Angeles w role główne wcielają się Davidem Hasselhoffem i Pamelą Anderson. Podstawowym sprzętem ratowniczym w tej ekranizacji była pomarańczowa bojka z szelką na plecy.

Wiele czasu upłynęło bo blisko 30 lat od tego czasu, ale po za małymi szczegółami praktycznie nic się nie zmieniło w budowie bojki. Zastosowany materiał, który daje wyporność w zakresie około 120 N to polietylen. Jej środek jest wypełniony powietrzem, które pozostało z procesu produkcyjnego, tym samym nieuważne przechowywanie lub transport może spowodować jej przebicie.

Bojka RWR

 

Charakterystyczny kształty Pamelki umożliwia jej wygodne złapania przez ratownika jaki i osobę ratowaną będącą w szoku lub znacznie zmęczoną i osłabioną. Na polskim rynku można spotkać różne nazewnictwa tego sprzętu ale nie zawsze ratownicy a szczególnie „niedzielni pływacy” znają różnice pomiędzy tymi produktami.

Bojka SP i Bojka SP II wyglądające niemal identycznie i mają tą samą wysokość 80,5 centymetra szerokość 34,5 centymetra i grubość 15 centymetrów jak i identyczną wagą około 1,6 kilograma, ale różni je jeden szczegół. W połowie wysokości w okolicach środkowego chwytu po obu stronach od zewnętrznej znajdują się dodatkowe wgłębienia. W jednej jak i w drugiej Pamelce obowiązkowo znajduje się linka zakończona szeroką taśmą do holowania zakładaną jak plecak lub przez jedno ramię.

 

Bojka sp w użyciu

 

Należy zwrócić uwagę na fakt, że na rynku jest również inna wersja bojki „bojka amerykańska”. Cechami charakterystycznymi tej bojki jest smukły kształt, ciemniejszy kolor, wymiary (68 cm wysokości, 24 cm szerokości, 12 cm grubości), większą i wytrzymalszą grubością ścianki i wypełnieniem wewnętrznym.

Bojka jest dodatkowo wypełniona dodatkowe wypełnienie pianką poliuretanową co zapewnia pływalność nawet po jej przebiciu. Obydwa produkty posiadają certyfikaty zgodności i atest.

 Jedna jak i druga bojka jest łatwa w transporcie w dłoni czy za pomocą plecaka.

Bojki znajdują szerokie zastosowanie na pływalniach i kąpieliskach, jednostkach pływających. Dzięki swojej pływalności jest wstanie utrzymać na powierzchni wody do 5 osób. W wąskich miejscach lub podczas akcji może służyć jako „tarcza” przed uderzeniem.

 

Ciekawostka

Zgodnie z obowiązującym Polskim prawem bojka SP nie jest traktowana jako obowiązkowy sprzęt ratowniczy.

Również nie została ujęta w przepisach dotyczących wyposażenia kąpieliska i pływalni, ale za to jest wymagana tylko na kursach ratowników wodnych.

 

Sklep https://ratownikekspress.pl/ posiada w swojej ofercie bojki ratownicze.

https://ratownikekspress.pl/bojkawopr

https://ratownikekspress.pl/pl/p/Bojka-ratownicza-sp/131

Komentarze do wpisu (0)

ratownikekspress.pl do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl